„Gdy emocje już opadną…” – czas podsumować Regionalną Akademię Liderek kobiet w Centrum w Sierpcu
Regionalna Akademia Liderek Oddziału Regionalnego Stowarzyszenia Kobiety w Centrum Mazowsze Północ odbyła się w dniach 8-9 października 2022 r. w Sierpcu. W procesie rekrutacji uczestniczyło 112 kobiet. Zakwalifikowało się i udział wzięło 80 kobiet.
Zajęcia odbywały się w Centrum Kultury i Sztuki przy ul. Piastowskiej 39 w Sierpcu.
Wraz z Akademią rozpoczęły w godz. 9.30- 17.00 działalność nowoczesne badabusy, jako ,,Miasteczko promocji zdrowia” dla Uczestniczek Regionalnej Akademii Liderek i Mieszkanek Mazowsza. Wykonano 42 badania mammograficzne w mammobusie LUX MED Diagnostyka oraz 57 badań cytologicznych w cytobusie Fundacja Kwiat Kobiecości. Uczestniczki Akademii uczestniczyły w panelach oraz zajęciach grupowych: ,,Róża”, ,,Hortensja”, ,,Fuksja”, ,, Piwonia”.
Podczas uroczystej inauguracji Regionalnej Akademii Liderek głos zabrali:
- Magdalena Sobkowiak – Czarnecka Prezeska Zarządu Głównego Stowarzyszenia Kobiety w Centrum ” Liderka potrzebna od zaraz”
- Wiesława Rybicka – Bogusz Prezeska Oddziału Regionalnego Stowarzyszenia Kobiety w Centrum Mazowsze Północ ,,Siostrzeństwo Kobiet”
- Marcin Wiącek – Rzecznik Praw Obywatelskich „Prawa Kobiet”- wykład i dyskusja
Autorski program Akademii opracowała Joanna Warecha- Członkini Zarządu Oddziału Regionalnego Kobiety w Centrum Mazowsze Północ.
Część merytoryczną rozpoczęliśmy panelem „Kobiety Solidarne Solidarni Mężczyźni”, w którym wystąpili:
- Katarzyna Zdanowicz – dziennikarka, publicystka, prowadząca główne wydanie programu informacyjnego ,,Wydarzenia” w Telewizji Polsat
- Wojciech Bojanowski – dziennikarz, reporter, korespondent wojenny
- Adam Struzik– Marszałek Województwa Mazowieckiego
- Magdalena Sobkowiak – Czarnecka- Prezeska Zarządu Głównego Stowarzyszenia Kobiety w Centrum
- Jarosław Perzyński – Burmistrz Miasta Sierpca
- Natalia Panchenko – polsko-ukraińska aktywistka społeczna, liderka diaspory ukraińskiej w Polsce
- Marcin Wiącek – Rzecznik Praw Obywatelskich
Wykłady z zakresu promocji zdrowia nt. raka szyjki macicy poprowadziła Ida Karpińska- Prezeska Fundacji Kwiat Kobiecości ,,Kobiety dla Kobiet” oraz Anna Kupiecka Prezeska Onkocafe ,,Profilaktyka raka piersi” .
Tematyka wykładów/warsztatów:
- ,,Unia jest Kobietą” – Ambasador Urszula Gacek
- „Kompetencje Liderskie” Iwona Ciećwierz
- „Budowanie marki osobistej” Joanna Burnos
- „Wystąpienia publiczne” Magdalena Sobkowiak
- „Jak z ograniczenia zrobić walor” Joanna Warecha
- „Mobbing – diagnoza, reakcja i przeciwdziałanie” Izabella Woźnicka
- ,,Budowanie marki osobistej” Agnieszka Plencler
Drugi dzień Akademii rozpoczęliśmy porankiem w Skansenie- zwiedzanie Muzeum Wsi Mazowieckiej, przejazd bryczką.
PANEL ,,Jak budować społeczność wpierającą zdrowie psychiczne i zdrowienie” Piotr Toczyski – Alians Antydepresyjny rozpoczął część merytoryczną. Następnie kolejne wykłady i warsztaty poprowadzili:
- Aida Warsztocka „Czy pieniądze mają płeć”
- Małgorzata Skibińska ,,Ścieżka kariery – Twój wybór. Jak pokonywać trudności, jak dobrze zdecydować o swojej drodze, na co zwracać uwagę przy wyborze pracy”
PANEL „Razem możemy więcej” z udziałem kobiet, które mówiły o kobietach spotkanych na swojej drodze, które zmieniły ich życie na lepsze. Poruszono tematykę mobbingu kobiet przez kobiety- zjawisko nagminne, ponad 90% uczestniczek doznało tego od swoich pracodawczyń, koleżanek, współpracowniczek. Została złożona deklaracja natychmiastowemu przeciwdziałaniu mobbingowi. Kobiety podkreślały, że nie należy się oceniać tylko doceniać. Kobiety muszą być dla siebie dobre i wyrozumiałe. W panelu wzięły udział:
- Maria Bieniek – wdowa, matka 2 dzieci, kobieta z niepełnosprawnością, jeżdżąca na wózku inwalidzkim, obecnie w procesie nowotworowym. Prowadzi warsztaty terapii zajęciowej w powiecie płockim.
- Katarzyna Marcysiak – dziennikarka newsowa, publicystka. Realizatorka reportaży o tematyce historyczno – społecznej i kulturalno-naukowej i kilkunastu filmów dokumentalnych emitowanych na antenach Programu 2, TVP Kultura, TVP Polonia i TVP Info. Reżyserka koncertów i przedstawień oraz serii programów na żywo.
- Katarzyna Dul – mieszkanka Sierpca, psycholożka, psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, psychodietetyczka i terapeutka motywująca. Prowadzi sesje psychoterapii indywidulanej oraz konsultacje psychodietetyczne.
- Katarzyna Lorens – Naczelnik Wydziału Prewencji KMP Płocku. Członkini Zespołu Interdyscyplinarnego Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Płocku. Jedna z niewielu kobiet w policji.
- Wiesława Rybicka-Bogusz – Prezeska Oddziału Regionalnego Kobiety w Centrum Mazowsze Północ. Aktywistka społeczna na terenie miasta Płocka i powiatu oraz powiatów ościennych. Promotorka zdrowia. Autorka projektów prozdrowotnych, dotyczących stanów zagrożenia życia i praw pacjenta. Kobieta po udarze mózgu w 2015 r., z afazją i paraliżem połowicznym.
Podczas Akademii rozlosowano nagrody – zaproszenie do Brukseli. Ponadto otrzymaliśmy wiele innych prezentów, w tym piękne lnanie szale od Pana Adama Struzika Marszałka Województwa Mazowieckiego. Każda z kobiet, która skorzystała z bada profilaktycznych, otrzymała również upominki od fundacji promujących badania profilaktyczne. Wręczenie dyplomów uczestnictwa zakończyło oficjalnie Regionalną Akademię Liderek.
Uczestniczki były zachwycone wykładami, warsztatami, organizacją Akademii i oczywiście nagrodami sponsorów. Jakość Akademii została oceniona na najwyższym poziomie. To były dni pełne dobrej energii, ogromnej dawki wiedzy i ciekawych rozmów. Budowanie kompetencji liderskich kobiet przyniosło z pewnością dużo satysfakcji. Dzięki Akademii Liderek kobiety nie boją się sięgać po więcej, wierzą w siebie, i nie boją się upominać o siebie. Podkreślają, że dostały siłę i wiarę w siebie. Stały się bogatsze wewnętrznie, co powoduje, że same mogą dać więcej. Złożona deklaracja Wiesławy Rybickiej- Bogusz- Prezeski Oddziału w przedmiocie walki z działaniami przemocowymi, mobbingiem kobiet przez kobiety, upokarzaniem kobiet została przyjęta ogromnymi brawami. Dzięki Akademii rozpoczął się proces budowy solidarności kobiet i mężczyzn dla budowy prawdziwej demokracji, przyjaznego państwa i szczęśliwego społeczeństwa. Kobiety chcą działać dalej, iść drogą zrozumienia, szukając jasnych stron w życiu i być zjednoczone we wspólnym dążeniu, bo wtedy mają moc i siłę.
Partnerem Głównym wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego. Dziękujemy również Burmistrzowi Miasta Sierpca za czynienie honorów Gospodarza oraz innym patronom honorowym, medialnym a także sponsorom z regionu działania Oddziału Stowarzyszenia Mazowsze Północ.
Szczególne podziękowania za pracę nad organizacją należą się koordynatorkom w Oddziale Mazowsze Północ: Dorocie Żbikowskiej, Monice Stańczak, Joannie Warecha, Magdalenie Kosielińskiej, Zuzannie Baranowskiej- Lemmen, Marii Wróblewskiej, Monice Kotłowskiej, Agnieszce Pielat, Elżbiecie Szymanik, Iwonie Szewczykowskiej, Annie Klekowickiej.
Magdzie Sobkowiak i Dorocie Szymkiewicz dziękuję za wspólne działanie, wszechstronną pomoc i wsparcie na każdym szczeblu. Dziękuję również każdej napotkanej kobiecie, która trzymała kciuki za powodzenie tego projektu, za przesyłane uśmiechy na ulicy, za słowa otuchy podczas spotkań i każdy gest w social mediach.
To był naprawdę profesjonalny projekt!
Wiesława Rybicka-Bogusz Prezeska Oddziału Mazowsze Północ Kobiet w Centrum
A tak Akademia wyglądała okiem uczestniczki …
W dniach 8-9 października 2022 r. w Sierpcu odbyła się Regionalna Akademia Liderek zorganizowana przez stowarzyszenie Kobiety w Centrum i Oddział Regionalny Kobiety w Centrum Mazowsze Północ. Było to intensywne 48 godzin wypełnione ciekawymi spotkaniami i wymianą niezwykłych doświadczeń.
Wśród gości znalazł się choćby Rzecznik Praw Obywatelskich, z którym wywiązała się ożywiona dyskusja, poruszająca niełatwe tematy związane z prawami kobiet. Pozostałe warsztaty dotyczyły m.in.: profilaktyki raka piersi z nauką prawidłowego samobadania, sytuacji kobiet na rynku pracy i wciąż występującej luce płacowej, o tym, jak ważna jest solidarność damsko-męska na każdej płaszczyźnie życia. Wszystkie chętne kobiety mogły skorzystać z badania cytologicznego i mammografii, dzięki organizacji Kwiat Kobiecości.
Mówiłyśmy także o wystąpieniach publicznych, kompetencjach liderskich, budowaniu własnej marki osobistej i o tym, jak przekuć słabość w atut. Poświęcono również czas tematowi mobbingu na kobietach ze strony… innych kobiet(!). Dane wskazują, że kobiety są często mobbingowane przez swoje przełożone, współpracownice, a także przez podwładne. Nie zgadzamy się na to.
Akademię Liderek zakończył apel, żebyśmy przeciwdziałały krzywdzeniu i nieodpowiednim zachowaniom, by móc iść zawsze ramię w ramię.
Mieliśmy wraz z Marcinem przyjemność i zaszczyt uświetnić uroczystą kolację swoim koncertem, podczas której wręczono mi oficjalne potwierdzenie przynależności do stowarzyszenia Kobiety w Centrum.
Dziękuję.
~ Martyna Murawska – uczestniczka Akademii