O Nas
Jesteśmy organizacją, która chce wspierać kobiety na wielu płaszczyznach – praca, dom, życie publiczne i społeczne. Chcemy, aby Polki rozwijały siebie oraz swój region i ojczyznę. Pomagamy kobietom w ich codziennej działalności twórczej i naukowej. Walczymy z przemocą domową i dyskryminacją. Interesują nas inicjatywy prozdrowotne i proekologiczne. Dołącz do nas, jeśli wierzysz w kobiecą siłę i chcesz ją wspierać.
Zarząd
Prezeska Magdalena Sobkowiak-Czarnecka:
założycielka Stowarzyszenia, pomysłodawczyni „Akademii Liderek Kobiet w Centrum”. Trenerka wystąpień publicznych, ekspertka Team Europe Direct. Szefowa PR i relacji medialnych kampanii Kobiety na Wybory. W latach 2019-2023 Szefowa zespołu doradców Władysława Kosiniaka-Kamysza i szefowa jego kampanii prezydenckiej.Pracowała w sztabie wyborczym Koalicji Europejskiej (wybory do europarlamentu 2019), sztabie PSL (wybory parlamentarne 2019).W latach 2016-2018 pracowała jako speechwriter w Komisji Europejskiej w Brukseli. Wcześniej korespondentka „Wiadomości” TVP w Brukseli, reporterka Panoramy TVP2 i Wydarzeń Polsatu. Absolwentka gospodarki światowej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, studiów podyplomowych z dyplomacji Collegium Civitas oraz studiów doktoranckich SGH. Absolwentka kursu dziennikarstwa multimedialnego agencji Reuters w Londynie, Szkoły Liderów Politycznych, the Leadership Academy For Poland oraz Democracy Institute Leadership Academy w Budapeszcie. Prelegentka na takich konferencjach jak UCL Leaders Conference w Londynie, Forum Ekonomiczne w Karpaczu czy Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. Członkini rady programowej Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
Wiceprezeska – Dorota Szymkiewicz:
współzałożycielka Stowarzyszenia, Wiceprezeska Kobiet w Centrum. Człowiek orkiestra.
Od najmłodszych lat społeczniczka. Z powodzeniem zrealizuje każdy zaplanowany projekt. Do stawianych przed nią zadań podchodzi jak do wyzwań, z założeniem że się uda. Zawsze dostępna i otwarta. Ceni szczerość i dlatego lubi otaczać się ludźmi dobrymi i szczerymi. Stowarzyszenie daje jej poczucie wspólnoty, wzajemne wsparcie i rozwijanie siebie nawzajem.
Wiceprezeska – Eliza Głowacka-Szprot:
współzałożycielka Stowarzyszenia, od lat związana z organizacjami pozarządowymi – dlatego decyzję o powołaniu do życia Stowarzyszenia Kobiety w Centrum podjęła bez wahania. Absolwentka kierunku Stosunki Międzynarodowe i Dyplomacja na Wyższej Szkoły Biznesu-National Louis University i europejskich studiów podyplomowych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studiów doktoranckich w Szkole Głównej Handlowej. Pracowała
w Centrum Stosunków Międzynarodowych (CSM) jak Projekt Manager i Reserch Fellow,
a następnie w CEED Institute (Central and Eastern Europe Development Institute) pełniła funkcję Dyrektora Zarządzającego. Prowadzi własną firmę i wychowuje trzech synów: Dawida, Filipa i Michała. Zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym wspiera aktywnie kobiety działaniem, ale też dobrym słowem. Interesuje się dyplomacją i motoryzacją.
Komisja Rewizyjna – Agnieszka Petelicka:
Prezeska zarządu w Fundacji Grom. Siła i Honor, Warszawa. Z wykształcenia menadżerka, absolwentka zarządzania i marketingu (dyplom MBA Oxford Brookes University oraz dyplom Executive MBA Francuski Instytut Zarządzania). Ma wieloletnie doświadczenie w tworzeniu i realizacji strategii komunikacyjnych firm i NGO. Zasiada w Radzie Mazowieckiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Absolwentka studiów podyplomowych Pomoc Humanitarna na Uniwersytecie Warszawskim oraz Suicydologii stworzonej przez Polskie Towarzystwo Suicydologiczne. Uczestniczka programu DILA – CEU Democracy Institute Leadership Academy oraz Szkoły Liderów Politycznych. Współtworzyła stowarzyszenie Kobiety w
Centrum. W ostatnich latach, oprócz działalności społecznej prowadziła również akcje edukacyjne dotyczące promowania postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży oraz szereg projektów wspierających środowisko weteranów.
Komisja Rewizyjna – Agnieszka First:
od urodzenia mieszkam na wsi w gminie Zelów, województwo łódzkie. Wiele lat pracowała w samorządzie, następnie w spółce prawa handlowego, zajmującej się wsparciem i rozwojem biznesu w województwie łódzkim. Obecnie prowadzi własną działalność gospodarczą, wykorzystując nabyte doświadczenie i umiejętności. Jest radną, druhną OSP i członkinią GW. Lubi kontakt z ludźmi, jest odpowiedzialna i uparcie dążę do celu. Prywatnie: mąż Piotr i synek Igor.
Komisja Rewizyjna – Aida Natalia Warsztocka:
współzałożycielka Stowarzyszenia, wykładowczyni Regionalnych Akademii Liderek. Doktorantka SGH, jej działalność naukowa dotyczy pogranicza ekonomii i psychologii oraz etykiety w biznesie. Absolwentka międzywydziałowego Studium Turystyki i Rekreacji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Zarządzania w Szkole Głównej Handlowej, gdzie ukończyła dodatkowo ścieżkę z zarządzania projektami i specjalizację z zarządzania zasobami ludzkimi. Swoją pracę dyplomową poświęciła zagadnieniom związanym z dyskryminacją kobiet, dlatego idea pomocy kobietom od początku była jej bardzo bliska. Doskonale odnajduje się w roli edukatora, prowadząc w całej Polsce warsztaty dla kobiet z zakresu zarządzania finansami. Pasjonatka podróżowania, teatru, opery i mody, co przełożyło się na ukończenie studiów podyplomowych z Zarządzania w sektorach mody na Akademii im. Leona Koźmińskiego. Prywatnie mama dwóch synów: Adriana i Antoniego.
Członkinie zarządu
Agnieszka Kłopotek – Prezeska regionu kujawsko-pomorskiego:
dr inż. nauk rolniczych, od 2014 roku samorządowczyni, radna województwa i wiceprzewodnicząca sejmiku, społeczniczka, od 2021 Prezeska Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Stowarzyszenia Kobiety w Centrum, organizatorka I Kujawsko Pomorskiej Akademii Liderek, uczestniczka Forum Ekonomicznego w Karpaczu – udział w panelu polityki równościowe. Od 15 października posłanka na Sejm RP.
Agnieszka Adamkiewicz – Prezeska regionu łódzkiego:
absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego na kierunku Ekonomia. Od 2016 roku związana zawodowo z sektorem farmaceutycznym. Aktywna społecznie, członkini Stowarzyszenia Kobiety w Centrum. Współczesna 'siłaczka’, łącząca rolę matki, realizatorki pasji i marzeń oraz aktywistki społecznej. Przeplata te sfery z pracą zawodową, stale stawiając sobie nowe wyzwania i zdobywając je. Jej umiejętność jednoczenia ludzi wokół wspólnego celu wskazuje na jej liderowanie i zdolność inspiracji. Pasje artystyczne, takie jak carving i tworzenie biżuterii, rozwija w ramach autorskiej Pracowni Skarbów. Jej znakiem rozpoznawczym są szczerość, uśmiech i pomocna dłoń.
Magdalena Misiaszek – Prezeska regionu lubelskiego:
jest przedsiębiorcą, działaczką społeczną a prywatnie szczęśliwą żoną i mamą trójki wspaniałych dzieci. Jako członkini kilku organizacji społecznych (m.in. Prezes Fundacji Aktywne Społeczeństwo, członkini KGW) stara się pomagać innym w rozwiązywaniu ich problemów jak również w rozwoju ich pasji i zainteresowań. W swojej pracy pomaga w pozyskiwaniu środków na tworzenie i rozwój przedsiębiorstw, podnoszenie kwalifikacji wśród osób młodych, wykluczonych społecznie oraz w ich wejściu na rynek pracy. Niezależnie od codziennych obowiązków zawsze z chęcią znajduje czas na działalność społeczną. Od dawna współpracuje głównie z młodzieżą, stara się pomagać im w wejściu
w dorosłe życie, stwarzać im możliwość poznania świata poprzez organizowanie różnych szkoleń, wizyt studyjnych zarówno w Polsce jak i za granicą.
Monika Skowrońska-Ziomek – Prezeska regionu podkarpackiego:
absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UMCS, samorządowiec. Przewodnicząca Rady Miejskiej w Przecławiu woj. podkarpackie oraz od 5 lat Naczelniczka Wydziału Dróg, Transportu i Energetyki Urzędu Miejskiego w Mielcu. Zaangażowana w procesy przygotowawcze i decyzyjne w zakresie rozwoju Mielca w szczególności w inwestycjach drogowych, transportowych i energetycznych. Propagatorka partycypacyjnego podejścia
w działalności samorządowej. Społeczniczka współpracująca i prowadząca różnego rodzaju projekty z NGO. Zwolenniczka wzmacniania potencjału kobiet na różnych płaszczyznach ich działalności oraz zwiększenia ilości kobiet w życiu samorządowym, publicznym i politycznym. Absolwentka 30. Szkoły Liderów Politycznych. Koordynatorka podkarpackiego oddziału Stowarzyszenia „Kobiety w Centrum” oraz koordynatorka dwóch podkarpackich Regionalnych Akademii Liderek.
Iwona Brzezowska – Prezeska regionu śląskiego, subregion północny:
od zawsze działaczka społeczna, szefuje Oddziałowi Regionalnemu Śląsk Subregion Północny Kobiet w Centrum. Zawodowo związana z oświatą – dyrektor Zespołu Szkół im. gen. w. Andersa w Częstochowie. Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego, filologii polskiej i dziennikarstwa. Za główny cel swojego oddziału obrała: walkę przeciw nierównościom społecznym kobiet na rynku pracy, na rynku ekonomicznym, w domu, gminie, przeciwdziałania nierównościom społecznym, wspieranie kobiet w kluczowych dziedzinach życia społecznego, zawodowego i rodzinnego, także z obszarów wiejskich.
Wiktoria Zuzanna Głuszak – Prezeska regionu warmińsko-mazurskiego:
prawniczka, dyrektorka biura poselskiego Urszuli Pasławskiej przyszła doktorka nauk prawnych, prywatnie mama Janka.
Agnieszka Zawistowska – Prezeska regionu podlaskiego:
absolwentka Wydziału Rolnictwa i Biologii na SGGW w Warszawie. Dyrektorka Biura Posła na Sejm Stefana Krajewskiego oraz biura Zarządu Wojewódzkiego PSL w Białymstoku. Współzałożycielka ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kobiety w Centrum i jego liderka
w województwie podlaskim. Aktywistka społeczna działająca od wielu lat na rzecz kobiet wspierając je w ich wyborach i dodając im odwagi do działania. Absolwentka Szkoły Liderów Politycznych. Prywatnie mama Adelki.
Anna Komar – Prezeska regionu lubuskiego:
doktor nauk humanistycznych. Absolwentka Uniwersytetu Zielonogórskiego (filologia wschodniosłowiańska, filologia polska) oraz Uniwersytetu im. Adam Mickiewicza w Poznaniu (zarządzanie publiczne).W latach 2001-2012 była nauczycielką akademicką w Instytucie Neofilologii UZ.W latach 2013-2019 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze zajmowała się kwestiami społecznymi oraz tematami związanymi z funkcjonowaniem instytucji kultury, w tym dystrybucją środków finansowych zarówno z budżetu lokalnego (samorządowego), krajowego, jak i unijnego. W 2018 r. uczestniczyła w pracach nad Programem Rozwoju Kultury Województwa Lubuskiego na lata 2018-2020. Od 2019 r. jako zastępca dyrektora Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze, pracuje w obszarze kultury wspierając projekty zarówno artystyczne jak i dotyczące infrastruktury kulturalnej. Nadzorowała realizację budowy pierwszego w województwie lubuskim Teatru Lalek. Uczestniczka konferencji, paneli i debat na temat kultury, tożsamości i dziedzictwa kulturowego, m.in. na Forum Ekonomicznym w Karpaczu w 2022 i 2023r. Od lipca 2021 r. prezeska powiatowych struktur PSL w Nowej Soli.
Anna Grabowska – Prezeska regionu wielkopolskiego:
ukończyła studia na kierunku Zarządzanie w biznesie i sektorze publicznym. Absolwentka szkoły administracji i technikum budowlanego oraz uczestniczka wielu szkoleń i kursów zawodowych. Doświadczenie zawodowe zdobyła w międzynarodowych firmach z sektora finansów i ubezpieczeń oraz administracji samorządowej i firmach prywatnych. Anna Grabowska, współpracuje z wieloma instytucjami i organizacjami pozarządowymi m.in.: Ostatni Dar, Fundacją DKMS, Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Kaliskim Inkubatorem Przedsiębiorczości, lokalnymi Kołami Gospodyń Wiejskich, Ochotniczymi Strażami Pożarniczymi, jak również firmami i osobami prywatnymi. W pracy ceni sobie niezależność, autentyczność i pozostawanie w zgodzie ze sobą. Prywatnie mężatka i mama dorosłego syna, a w życiu kieruje się słowami Michelle Obama – My, Kobiety jesteśmy w stanie osiągnąć wszystko…bo każda z Nas jest wyjątkowa!
Katarzyna Mitka – Prezeska regionu małopolskiego:
posiada wyższe wykształcenie pedagogiczne, ukończyła też podyplomowe studia zarządzania oświatą oraz Bibliotekoznawstwo. Jest prezeską małopolskiego oddziału stowarzyszenia Kobiety w Centrum. Zawodowo jest nauczycielką z 35 letnim stażem, doskonale znającą specyfikę pracy z dziećmi i młodzieżą. Nieustannie dokształcam się, aby zrozumieć zmieniające się priorytety kolejnych pokoleń. Od 26 lat pełni funkcję dyrektorki Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Sance – świetnie znam problemy oświatowe z jakimi borykają się samorządy oraz trudności z jakimi stykają się uczniowie, nauczyciele i rodzice. Od wielu lat jest członkinią Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty. Współpracuje z dyrektorami i ekspertami edukacyjnymi, którym zależy na rozwoju nowoczesnej edukacji. W ostatnich miesiącach została poproszona o zaangażowanie w prace zespołu przygotowującego Mapę Drogową dla Edukacji – SOS dla Edukacji, gdzie stworzony został plan naprawy polskiej oświaty na najbliższe 100 dni oraz kolejne lata.
Wiesława Rybicka- Bogusz – Prezeska regionu mazowieckiego:
zawodowo związana z sektorem opieki zdrowotnej. Od ponad 25 lat działaczka społeczna na terenie Płocka i północnego Mazowsza. Edukatorka i promotorka zdrowia i zachowań prozdrowotnych. Aktywistka środowisk senioralnych. Wolontariuszka Płockiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z chorobą Alzheimera. Ambasadorka profilaktyki raka piersi. Inicjatorka i organizatorka akcji społecznych i charytatywnych dla lokalnej społeczności, szczególnie dotkniętej niepełnosprawnościami. Od lat zaangażowana
w działania na rzecz kobiet, równości, dialogu, współpracy z samorządami i NGO. Organizatorka spotkań, debat, warsztatów dotyczących praw kobiet i walki z przemocą. Inicjatorka powstania Płockiej Rady Kobiet, Płockiego Święta Niepodległej Polki. Charyzmatyczna, zdecydowana, inspirująca. Buduje wiarę w siebie u kobiet, ponieważ siostrzeństwo postrzega jako ogromną siłę. Opowiada o tym w swojej książce „Urodziłam siebie”. Jej motto ,,Nauczyłam się, że wciąż muszę się wiele nauczyć”..
Helena Agata Jackiewicz – Prezeska regionu świętokrzyskiego:
zaangażowana społecznie liderka, matka czwórki dzieci, żona, animatorka, feministka, niepoprawna optymistka, otwarta na świat miłośniczka autentycznego folkloru i sztuki ludowej, namiętna czytelniczka dobrej literatury, przyjaciółka dwóch psów i jednego kota. Członkini Zarządu Głównego stowarzyszenia „Kobiety w Centrum”, koordynatorka oddziału regionalnego. Wiceprezeska stowarzyszenia „Towarzystwo Kultur Wszelakich”. Wieloletnia dyrektorka Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Skalbmierzu. Pomysłodawczyni i współtwórczyni wielu projektów z zakresu edukacji kulturowej. Pomysłodawczyni, scenarzystka i reżyserka spektakli i filmów realizowanych wspólnie z artystami amatorami. Organizatorka spotkań literackich, debat i akcji charytatywnych.
Lucyna Herold – Prezeska regionu pomorskiego:
z wykształcenia jest magistrem filologii polskiej oraz ukończyła dwa kierunki na studiach podyplomowych: rachunkowość i finanse na WSB w Gdańsku oraz nauczanie języka angielskiego ,w 2021r. dodatkowo ukończyła podyplomowe studia MBA. Swoje życie zawodowe poświęciła rodzinnej firmie, której założycielem był jej ojciec. Praca w firmie daje jej możliwość stałego kontaktu z ludźmi, z ich problemami, porażkami, ale też sukcesami co jednocześnie pozwala jej pracować społecznie na rzecz drugiego człowieka .W 2022 założyła swoje STOWARZYSZENIE „JA OBYWATEL”, którego głównym celem jest niesienie pomocy ludziom potrzebującym.