Kobiety w Centrum na Pol’ and Rock’ Festiwal

Kobiety w Centrum na Pol’ and Rock’ Festiwal

Kobiety w Centrum na Pol’ and Rock’ Festiwal

 

W tym roku nie mogło nas tam zabraknąć! Wspaniała drużyna w składzie Wiesia Rybicka Bogusz, Agata Jackiewicz, Joanna Warecha, Magdalena Sobkowiak, Agnieszka Rupniewska  przygotowała szereg niespodzianek, debat i atrakcji dla uczestników i uczestniczek Pol’ and Rock’ Festiwal. Naszą ambicją jest to, aby wszędzie gdzie to możliwe szkolić, edukować i rozmawiać o kobietach i ich problemach. Dlatego wspólnie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich –prof. Marcinem Wiąckiem byłyśmy obecne na Pol’ and Rock’ Festiwal w Namiocie Biura Rzecznika Praw Obywatelskich gdzie przeprowadziłyśmy szereg debat dotyczących praw kobiet oraz ich obecności w rożnych sferach życia – w przestrzeni publicznej, w sporcie, w biznesie.

 

Debata „Niewidzialne kobiety – kobiety w przestrzeni publicznej”

Podczas pierwszej debaty podjęłyśmy temat udziału kobiet w życiu publicznym. Dyskutanci i dyskutanki próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie o to, dlaczego tak mało kobiet jest czynnymi uczestniczkami życia publicznego. Polek jest więcej niż Polaków a w życiu publicznym wciąż ich brakuje. Nie chcą być aktywne, czy mają przed sobą mur nie do przeskoczenia?

Magdalena Sobkowiak Prezeska naszego Stowarzyszenia mówiła o potrzebie wprowadzenia, wzorem innych państw, rozwiązania, w którym byłby wprowadzony obowiązek naprzemiennego umieszczania na listach wyborczych kandydatek i kandydatów, by kobiety nie „spadały”, jak to często bywa, na dalsze pozycje list, a pierwsze miejsca zwykle zajmują mężczyźni. – Dopiero wprowadzenie metody suwaka, czyli kobieta–mężczyzna–kobieta da nam pełne równouprawnienie w wyborach – podkreślała.

– Tylko 6% kobiet w Polsce prowadzi działalność gospodarczą. Kobiety zarabiają ok. 20 % mniej niż mężczyźni na tych samych stanowiskach, mają 30% niższe emerytury – mówił Rzecznik Praw Obywatelskich – prof. Marcin Wiącek. 

Gościnią naszego pierwszego panelu była również Aleksandra Szczerba z Zespołu ds. Równego Traktowania w BRPO oraz Kamil Dziubka z Onet.pl, a rozmowę prowadziła Joanna Warecha.

 

Debata „Kobiety w sporcie”

Czy są sporty „niekobiece”? Jak zmienia się (i czy się zmienia) stosunek do kobiet w „męskich” sportach? Czy kobiety mają łatwiej czy trudniej?

Na te pytania podczas naszej kolejnej debaty starała odpowiedzieć się Agnieszka Rupniewska z naszego Stowarzyszenia, Łukasz Matusik – koordynator kobiecej sekcji Amp Futbol Polska, Karina Kamińska – sędzia koszykarska. Panel poprowadziła Aleksandra Szczerba z Zespołu ds. Równego Traktowania Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Agnieszka Rupniewska zwróciła uwagę na Charakterystycznie małe jest zainteresowanie mediów transmitowaniem kobiecych rozgrywek sportowych – mówiła Agnieszka Rupniewska – Sport kobiecy, jeśli chodzi o pokazywanie w telewizji, zajmuje tylko 4%. To punkt wyjścia, który powoduje, że sport kobiecy nie jest atrakcyjny dla sponsorów ¬ dodała. 

 

Debata „Luka płacowa – dlaczego kobiety zarabiają mniej i jak temu zaradzić”

Ostatnią dyskusję poświęciliśmy palącemu problemowi luki płacowej pomiędzy kobietami i mężczyznami.

Dlaczego kobiety nie tylko zarabiają mniej niż mężczyźni, ale jest ich także mniej na stanowiskach kierowniczych i zarządach? Skąd biorą się te różnice? Co należy zrobić aby sytuacja ta uległa zmianie i kobiety były traktowane na równi z mężczyznami?

Magdalena Sobkowiak mówiła, że jedną z konsekwencji luki płacowej jest mniejsze świadczenie emerytalne kobiet, ale też większa podatność kobiet na przemoc ekonomiczną.

 

Uczestników festiwalu zaprosiłyśmy również na warsztaty „Wykluczyć wykluczenie”, oraz „Kobiety w mediach”, które przygotowała i prowadziła nasza drużyna: Wiesia Rybicka Bogusz, Agata Jackiewicz, Joanna Warecha, Magdalena Sobkowiak, Agnieszka Rupniewska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *